Each year, the Club honors outstanding teachers, administrators, and community members
who are committed to the children of the School District of Philadelphia.
We proudly recognize them below.  

PRESIDENTS AWARD 

2017 Otis Hackney

2016 Cheryl J. Logan

2015 United Way of Greater Philadelphia

and Southern New Jersey

 2014 Brendan R. Lee

2013 Benjamin Wright

2012 Dr. Karen Kolsky

2011 Penny Nixon

2010 Tomas Hanna

2009 Brenda Taylor

2008 Lissa Johnson

2007 Lucy Rodriguez Feria

2006 Dr. Gregory Thornton

2005 Paul Vallas

2004 Dexter Green

2003 Janet Samuels

2002 Philadelphia READS-Thomas Jacoby

2001 Deborah Summers Rush

2000 Francenia Emery

1999 Philadelphia Education Fund

1998 Don Tollefson

1997 Pedro Ramos, Esq.

1996 Daniel McGinley

1995 Dr. Alex Tobin

1994 Jacques Lurie

1993 Floyd Alston

1992 Michael Nutter

ENOS ANDREWS AWARD

2017 Marian Smith-Johnson, Nancy Quinn
2016 Nicole Heyward, Steven Ung, Darcelle Void-Boston
2015 Diane Gillen, Yasir Nashid Roundtree
2014 Linda Brantley-Culmer
2013 Catherine Baker
2012 Theresa Livingston, Naomi Schoolfield
2011 Brenda DiGironimo
2010 Lauren Beale
2009 Crystal Gary Nelson, Max (Mickey) Komins
2008 Joseph Teller, Ethel Watson

2007 Judy Hamilton

2006 City Year Philadelphia

2005 Sharmon Dixon

2004 Carmela Melso Galati

2003 Deborah Chagin

2002 Sung Jin Choi

2001 Joel Moore

2000 Ruth Montalvo

1999 Dr. Deborah Bambino

1998 Clara Tolbert

1997 Dr. Eileen Feldgus

1996 Salomon Sonsino

1995 John Frangipani, Jr.

1994 Lou Adelizzi

1993 Dr. Edmond Forte

1992 Ron Soloff

JEROME REVELLO & HUGO CUILLO SERVICE TO THE CLUB AWARD

2017 Yasir Roundtree

2016 Margaret Chin, William H. Hunt

2015 Judith Gerben Lundy

2014 Renee Flehinger, Stephen Spence 

2013 Thery McKinzie

2012 Stephanie Mitchell

2011 Eugene McLaughlin

2010 Jacqueline Greene

2009 Stefan Feaster Eberhardt, Lou Lippo

2008 Dr. Donald Anticoli

2007 Lincoln Investment

2006 Rosemary Cataldi, Dr. Robert Manning

2005 Marie McCarthy, Jodi Newton

2004 Lorna Horsey, Marco Zanoni

2003 Al Soler, Chuck Connor

2002 Dr. Ruth Horwitz, Michael Graff

2001 Frances Heinze

2000 Dr. Barry Drossner

1999 Ronald Kender

1998 Christopher McGinley

1997 John Ferrier

1996 John Gallagher

1995 Martin Glassman

1994 James Yoa

1993 Hugo Cuillo

1992 Dr. Jerome Revello

MARTIN L. GLASSMAN COMMITMENT TO EDUCATION AWARD 
2017 Mary A. Jackson
2016 Lisa Ciaranca Kaplan
2015 Robert Coleman
2014 Robert McGrogan, Melanie Harris
2013 Karen Dean, Donna Runner
2012 Cred Dobson
2011 Wilfredo Ortiz, Linda Carroll
2010 Betty Klear, Dr. Denise Wing
2009 Fran Newberg

2008 PFT - Jerry Jordan, CASA - Dr. Michael Lerner

2007 Ellen Cooper

2006 Dr. Mary L. Denicola

2005 Dr. Linda Grobman

2004 Cecilia Cannon

2003 Larry Sperling

2002 Harry J. Gaffney

2001 Dr. George DiPilato

2000 Dr. Harris Lewin

1999 Amita Sims

1998 Nilsa Gonzalez

1997 Barbara M. Williams

1996 Edward Williams

1995 Dr. Jeanette Brewer

1994 Dr. Ellen Linky

1993 Theresa Lemme

1992 Dr. Saul Grossmann